Ogólnopolski Dzień Sterylizacji Zwierząt

„W marcu świętuje nie tylko Dzień Kobiet, ale też Ogólnopolski Dzień Sterylizacji Zwierząt. Nie kojarzy się tak przyjemnie – nie ma w nim miejsca na bukiety goździków i czekoladki, ale nie można zapomnieć, że opieka nad zwierzakiem czasami wymaga podejmowania trudnych decyzji.
Kastracja jest zabiegiem rutynowym, a komplikacje zdarzają się rzadko. Wykonana odpowiednio wcześnie może zapobiec chorobom układu rozrodczego oraz ciążom urojonym; zwierzęta stają się spokojniejsze i nie mają już tak silnej potrzeby znaczenia terenu.

Musimy także pamiętać, że zwierzęta nie czerpią przyjemności z kopulacji – dla nich to jest przymus, wynikający z instynktu. Dlatego kastracja nie odbiera im możliwości czerpania satysfakcji, a wręcz przeciwnie – uwalnia się je potrzeb, których zwykle i tak nie mogą spełnić.

Zwierzę na prezent – czy to na pewno dobry pomysł?

Jeżeli nie planujesz więc świadomie rozmnażać swojego pupila, to kastracja uchroni cię przed nieoczekiwanym kłopotem w postaci miotu kociąt czy szczeniąt, z którymi trzeba potem coś zrobić, bo mało kto ma warunki i chęć hodować całe stadko. Być może warto też udać się do najbliższego schroniska i zobaczyć w jakich warunkach bytują te zwierzęta, którym pozwalamy się urodzić, ale które nie mogą żyć na wolności?

Dzień Sterylizacji Zwierząt nie ma ustalonej sztywnej daty, ale na akcję zawsze wybiera się któryś dzień marca. W wielu gabinetach weterynaryjnych odbywają się wtedy spotkania informacyjne, bywa, że proponuje się specjalną zniżkę na zabieg kastracji.”

Poprzedni post Hodowla zwierząt terrarystycznych
Następny post Sposoby na ochłodzenie dla kota w lecie

Dodaj komentarz