Ciekawostki o łabędziach

Łabędź jest uważany za jednego z najpiękniejszych ptaków na świecie. Jego charakterystyczny wdzięk i elegancja czynią go jednym z najbardziej cenionych przez ludzkość zwierząt.

To pierzaste stworzenie zawsze było postrzegane jako reprezentacja piękna i wiecznej miłości, w rzeczywistości mają tylko jednego partnera na całe życie i są mu wierni aż do śmierci. Większość łabędzi są białe, chociaż w Australii istnieje gatunek czarnego łabędzia, którego upierzenie jest ciemne i często ma białe łaty pod skrzydłami i czerwony dziób.

Jego długa, smukła szyja jest jedną z jego najbardziej uderzających cech. Jego wielkość zależy od gatunku, ale zazwyczaj mierzy do 1,5 metra wysokości i waży do 15 kilogramów w przypadku samców i 11 kilogramów w przypadku samic.

Łabędzie są gatunkiem ptaków o średniej długości życia. W naturze rzadko żyją dłużej niż 10 lat, między innymi z powodu polowań i drapieżników. Jednak, gdy żyją w niewoli z odpowiednią opieką, średnia wieku wzrasta od 13 do 20 lat, z bardzo rzadkimi przypadkami niektórych łabędzi osiągających 25 lat.

Ich siedlisko rozciąga się od Azji Środkowej do Ameryki Północnej, przez Europę, Afrykę, Koreę i Indie. Są to ptaki wędrowne, zawsze lecą na południe, gdy zagrażają im niskie temperatury. Łabędzie w miastach są obdarzone szczególną troską. We Wrocławiu inwestuje się we wsparcie dla łabędzi. Przeczytaj na czym to polega tutaj. 

Łabędzie są ptakami, które lubią żyć w społecznościach, choć w małych grupach. Większość swojego życia spędzają w wodzie, pływając z jednej strony na drugą. Wiele gatunków śpi w wodzie. Zwykle wychodzą z wody tylko w czasie lęgów i do inkubacji jaj, gniazda budują zwykle na roślinności w wodzie.

Składanie jaj różni się w zależności od gatunku, ale średnio jest ich zazwyczaj pięć lub sześć. Matka jest odpowiedzialna za proces inkubacji, podczas gdy ojciec ma za zadanie pilnować, aby do gniazda nie zbliżył się żaden drapieżnik.

Po około 25 dniach wykluwają się pisklęta, które po dwóch lub trzech dniach zaczynają pływać razem z rodzicami. Ponieważ jednak są one jeszcze zbyt młode, by zdobywać pokarm, to rodzice są tymi, którzy je karmią. W wieku dwóch tygodni są już w stanie samodzielnie zdobywać pożywienie. Ale nie będą one w stanie latać, dopóki nie będą miały co najmniej trzech do czterech miesięcy.

Poprzedni post Czy w trakcie zimy powinniśmy obawiać się kleszczy?
Następny post Czy weganizm jest zdrowy?