Czy weganizm jest zdrowy?

Niektórzy ludzie tak bardzo przywykli już do jedzenia mięsa, iż nie wyobrażają sobie, by mogli przeżyć bez niego chociażby jeden dzień. Dla nich obiad bez kurczaka czy kawałka wołowiny absolutnie nie jest obiadem, a zamówienie pizzy wegetariańskiej traktowane jest niczym profanacja. To właśnie te osoby najchętniej i najgłośniej krytykują weganizm. Śmiało wyrażają swoje zdanie na jego temat, mimo iż ich rzeczywista wiedza w zakresie weganizmu jest znikoma, a wręcz zerowa.

Dieta wegańska – zdrowa czy nie?

Ten, kto twierdzi, że dieta wegańska nie jest zdrowa, nie ma tak naprawdę o niej zielonego pojęcia. Oczywiście weganizm bywa szkodliwy, ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy człowiek nieodpowiednio się z nim obchodzi. Jeżeli natomiast dieta wegańska zostanie dobrze zbilansowana i prawidłowo ułożona, a przy tym oparta na różnorodnych produktach (nie tylko na samym tofu), na pewno można będzie śmiało uznać ją za coś w stu procentach zdrowego i dobrego dla organizmu.

Opinia naukowców o diecie wegańskiej

Jeżeli komuś takie opinie wciąż nie wystarczają, powinien on zwrócić uwagę na to, co samo Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne, instytucja zajmująca się badaniem i oceną właściwości różnych jadłospisów, twierdzi na temat weganizmu. A zadanie tego instytutu jest jednoznaczne. Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne już wiele lat temu wydało oświadczenie, w którym zaznaczyło, że dieta wegańska może być zdrowa i dobra na każdym etapie życia człowieka, o ile tylko właściwie się ją zaplanuje. Dobrze zorganizowana pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze, chroniąc go tym samym przed różnymi schorzeniami, a nawet wspomagając leczenie wybranych chorób. Pełny opis badań nad weganizmem Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego można znaleźć na portalu Naukowe. Weganizm jest świetny. Ten, kto twierdzi inaczej, sam powinien spróbować na niego przejść.

Nie trzeba jednak wcale od razu wpychać się w jakieś sztywne ramki i zakładać, że już nigdy w życiu nie weźmie się do ust nawet maleńkiego kawałeczka mięsa. Dieta wegańska może być dietą elastyczną. Już samo ograniczenie mięsa i innych produktów odzwierzęcych pomoże w zadbaniu o własne zdrowie i… środowisko!

Poprzedni post Ciekawostki o łabędziach
diety Następny post Jak ustalić kaloryczność diety?