Wegańska wersja kapuśniaku

kapusniak

Dla wszystkich zwolenników kiszonej kapusty, kapuśniak jest zaraz po bigosie najbardziej popularną potrawą w naszej kuchni tradycyjnej. Mogłoby się wydawać, że zupa ta jest wyeliminowana z jadłospisu u osób będących na diecie roślinnej, ponieważ kapuśniak zazwyczaj kojarzy nam się z solidnym wkładem mięsnym i wędliną.

Prawda jest taka, że wegańska wersja tej zupy również zachwyca smakiem, pomimo że nie jest przygotowana ze składników odzwierzęcych. Jest prosta w przygotowaniu i warto zapoznać się z jej smakiem, bez względu na to czy jesteśmy zwolennikami weganizmu, czy nie.

Zanim przejdziesz do przyrządzania smacznego kapuśniaku, sprawdź także pyszne potrawy na pyszniej.pl.

Składniki

– 500 g kiszonej kapusty
– 5 ziemniaków
– 2 marchewki
– 1 korzeń pietruszki
– kawałek selera
– 3-4 grzyby suszone
– 1 łyżka koncentratu pomidorowego
– 1 cebula
-1 ząbek czosnku
– 1 łyżka oleju roślinnego
– 2 liście laurowe
– kilka kulek ziela angielskiego
– sól, pieprz i wędzona papryka

Sposób przygotowania

Kiszoną kapustę należy pokroić, opłukać i pozostawić na sitku do odcedzenia. Cebulę i czosnek obieramy i kroimy w drobną kostkę. W garnku rozgrzewamy olej i smażymy w nim cebulkę wraz z czosnkiem. Po chwili dodajemy do garnka umytą i startą na dużych oczkach marchewkę oraz pietruszkę. Całość mieszamy i przysmażamy około 2 minuty. Po tym czasie dodajemy obrane, umyte i pokrojone w kostkę ziemniaki i całość zalewamy wodą tak, aby przykryła wszystkie składniki. Po zagotowaniu wzbogacamy zawartość garnka kiszoną kapustą, dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, kawałek selera oraz namoczone wcześniej suszone grzyby. Całość gotujemy około 15 minut. Pod koniec gotowania dodajemy koncentrat pomidorowy i przyprawy.

Zupę możemy wzbogacić białą fasolką konserwową, ciecierzycą lub wędzonym tofu.

Kapuśniak bez względu na to czy jest wegański czy tradycyjny najlepiej smakuje po kilku godzinach od ugotowania. Często podawany jest ze świeżym, chrupiącym pieczywem.

diety Poprzedni post Jak ustalić kaloryczność diety?
Następny post Co warto wiedzieć o małych konikach czyli kucach?