Drapanie i gryzienie przez koty- jak rozwiązać ten problem?

Problem drapania i gryziena (nie tylko przedmiotów, ale i domowników!) przez kota jest zaskakująco częsty. Może się zdarzyć, że siedzisz w swoim salonie i oglądasz wiadomości, gdy nagle do pokoju wejdzie Twój kot, wbija pazury w twoje spodnie lub w skarpety, jakby chciał uczepić się Twoich stóp, ale jednak zaraz po tym ucieka.  Może to być zazdrość lub sposób na zwrócenie uwagi, ale może też żadna z tych rzeczy.

Drapanie i gryzienie przez kota

Kot może gryźć lub drapać z powodu bólu, głodu lub innego podobnego powodu, ale jeśli nie są to przyczyny, to jest to problem behawioralny, którym należy się zająć.  Może to być spowodowane nieporozumieniem między właścicielem a kotem.  Nagłe ugryzienie lub zadrapanie może być również spowodowane zaburzeniem układu nerwowego lub inną poważną chorobą.

Istnieje kilka bardzo prostych środków ostrożności, których możesz przestrzegać, aby zminimalizować ten zły nawyk Twojego kociaka.  Nigdy nie pozwalaj kotu bawić się bosą stopą lub ręką.  To często wywołuje agresywne zamiary u kota i próbę aby wyrządzić jakieś szkody, abyś mógł wyczuć kocią obecność.  Może wyglądać bardzo uroczo, gdy mały kociak gryzie twoje palce u nóg lub ramię, ale będziesz w innej sytuacji, gdy powtórzy to w wieku dorosłym.

Czy to normalne u kota?

Gryzienie, drapanie i inne podobne gesty są normalną częścią kociej zabawy – tak wynika z informacji o kotach na https://www.racjonalny.pl. Tak więc musisz dać do zrozumienia swojemu kotu, że nie należysz do kociego społeczeństwa i w takim razie kot musi zachowywać się w stosunku do ciebie inaczej.  Jeśli podczas zabawy będziesz nadal zachowywać się tak, jak inny kot, powinieneś również spodziewać się ugryzienia, drapania i innych podobnych rzeczy.  Jeśli nie lubisz nawyku gryzienia i łapania cię pazurami przez kota podczas zabawy, musisz przełamać tę rutynę i dodać trochę więcej emocji.  Trzymaj w dłoni butelkę z wodą i za każdym razem, gdy kot próbował cię ugryźć lub porwać, spryskaj kota wodą. Bo wiesz, że koty wody nie znoszą.  Nie próbuj być agresywnym wobec kota i wlewać na niego wiadra wody, tylko daj jej poczucie, że ilekroć wtedy ugryzie lub chwyci, towarzyszyć mu będzie nieprzyjemne zmoknięcie.

Poprzedni post Co warto wiedzieć o małych konikach czyli kucach?
pieczarki Następny post Pieczarki po burgundzku