Sposoby na ochłodzenie dla kota w lecie

Wiele kotów lubi opalać się na dachu samochodu lub na balkonie. Jednak w gorące letnie dni może to przekraczać granice ich możliwości. Konsekwencją tego mogą być poparzenia lub udar cieplny.

Odpowiedni krem przeciwsłoneczny

Na pewno wielu z nas nie wiedziało, że koty też mogą się poparzyć latem. A priori, ma to sens w przypadku kotów bezwłosych, takich jak kot sfinks. Ale jak to się może zdarzyć również u kotów z włosami? Koty te mają mniej włosów na grzbiecie nosa, uszach i brzuchu niż na reszcie ciała. W tych miejscach intensywne promieniowanie słoneczne może spowodować poparzenie skóry. Koty o jasnej lub krótkiej sierści są bardziej narażone na oparzenia słoneczne.

Pierwsze oznaki oparzenia słonecznego to zaczerwienienie skóry, zwiększona wrażliwość na ból i silne swędzenie. W ciężkich przypadkach mogą również wystąpić nudności i bolesne rany skóry z pęcherzami. Chroń swojego kota przed poparzeniami słonecznymi, nakładając na wrażliwe miejsca krem z filtrem o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej. Należy pamiętać, że krem nie powinien zawierać żadnych substancji drażniących, takich jak perfumy czy alergeny. Lato jest również okresem, w którym więcej kotów szuka nowego domu w schroniskach i musi się mierzyć z wysokimi temperaturami. Rozważ odwiedzenie tego schroniska: https://filmowalodz.pl/2021/09/11/w-lodzkim-schronisku-mamy-przepelniona-kociarnie/ i adoptowanie kota.

Dużo chłodnej wody

W gorące letnie dni koty muszą pić więcej wody. Jeśli Twój kot pije zbyt mało, istnieje ryzyko odwodnienia. Aby zachęcić kota do picia większej ilości wody, możesz skorzystać z poniższych wskazówek:

Rozmieść w domu kilka misek z wodą.
Codziennie wymieniaj wodę.
Fontanny w ogrodzie zachęcają wiele kotów do picia na zewnątrz.
Ponadto, wszystkie koty lubią niesolony rosół z kurczaka lub wołowiny.
Uzupełnij karmę mokrą karmą o wysokiej zawartości wody.

Zagospodaruj zaciemnione miejsca

W lecie ciemne podłogi i asfaltowe drogi nagrzewają się tak bardzo, że nasze kociaki z trudem po nich chodzą. Aby utrzymać ziemię w chłodzie, można położyć na niej lekkie lub wilgotne koce. Maty chłodzące i cień pod parasolem również pomagają je ochłodzić. Jeśli masz kota w domu, wieczorem lub wczesnym rankiem możesz zostawić otwarte okna, aby przewietrzyć mieszkanie. W ciągu dnia zaleca się zaciemnienie okien żaluzjami lub zasłonami. Dzięki temu temperatura w pomieszczeniu jest przyjemna dla Ciebie i Twojego kota nawet w gorące dni.

Baseny orzeźwiające

Koty i woda nie dogadują się zbyt dobrze, ale ta relacja może się szybko zmienić podczas fal upałów. Aby zwalczyć upał u kotów, zaoferuj im kilka możliwości ochłodzenia się: Na przykład, koty żyjące na zewnątrz lubią pluskać się w basenie lub przy użyciu ogrodowego zraszacza. Z kolei kotu przebywającemu w domu można zaproponować chłodną kąpiel lub mokry ręcznik.

Poprzedni post Ogólnopolski Dzień Sterylizacji Zwierząt
Następny post Czy w trakcie zimy powinniśmy obawiać się kleszczy?