Choroby zwierząt – które z nich zagrażają człowiekowi?

„Koci katar jest bardzo groźny dla kotów. Oznacza wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych. Człowiek nie może się nim zarazić. Może jednak przenosić zarazki kociego kataru na ubraniu, butach czy rękach. I w ten sposób zarażać inne koty.

Człowiek od zwierząt może złapać świerzb albo grzybicę. Niebezpieczną chorobę mogą przenosić zwierzęta domowe oraz mięsożerne zwierzęta leśne. Chodzi o bąblowicę – choroba wywołana jest larwami tasiemca, które mogą trafić do ludzkiego przewodu pokarmowego. Bąblowicę leczy się operacyjnie.

Zwierzęta w cyrkach: czy to konieczne?

Toksoplazmozę wywołują pierwotniaki, które przeżywają nawet w trudnych warunkach. Choroba przebiega bezobjawowo. Toksoplazmoza jest groźna zwłaszcza dla kobiet w ciąży i może doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia płodu. Od kotów człowiek może także zarazić się toksokarozą. Chorobę wywołują glisty żyjące w kocich jelitach. Larwy zagnieżdżają się w różnych narządach, na przykład w ludzkim oku. Najczęstszymi objawami są: gorączka, wysypka i ból brzucha. W kontaktach ze zwierzętami należy zachować ostrożność, bo konsekwencje mogą być poważne.”

Poprzedni post Czego nie jedzą weganie?
Następny post Hodowla zwierząt terrarystycznych

Dodaj komentarz