U niektórych piesków występuje takie schorzenie, jak zespół końskiego ogona. Tą potoczną nazwą określamy tzw. „objawy neurologiczne”, rozwijające się na skutek upośledzenia końcowego fragmentu odcinka rdzenia kręgowego, który nazywany jest przez niektórych ogonem końskim. Warto sobie zdawać sprawę, że problem ten dotyka bardzo wielu psów, w różnym wieku.

Zespół ogona końskiego związany jest przede wszystkim z silnym uciskiem przez rozległą centralną przepuklinę krążka międzykręgowego wielu korzeni nerwowych na skutek stenozy (zwężenia) światła takiego kanału kręgowego.

W początkowych stadiach, widoczna jest przeczulica skóry w bliskości odcinka lędźwiowo – krzyżowego. Po tym, pojawiają się niewielkie kłopoty ze wstawaniem, a więc sytuacje, gdy pies nie może podnieść się i kładzie się bardzo wolno. Może się więc okazać, że będzie on siadać i kłaść się, a także wstawać bardzo ostrożnie. Po dłuższym okresie, może wystąpić także znaczna chwiejność tylnych łap – zwierzak będzie czuł się niepewnie przy nawet drobnych ruchach. Mogą pojawić się także o wiele poważniejsze konsekwencje, ponieważ tzw. „zwieracz odbytu” staje się poszerzony i luźniejszy. Oznacza to, że piesek będzie miał problemy z utrzymywaniem wydalin, a więc kału. Podobnie sytuacja będzie wyglądała w przypadku pęcherza, dlatego zwierzę nie będzie w stanie kontrolować prawidłowego oddawania moczu.

Do głównych objawów będziemy więc zaliczać:

  • Niedowład kończyn dolnych, zwłaszcza tylnych.
  • Upośledzenie czucia, nazywane typem korzeniowym,
  • Problemy z oddawaniem moczu,
  • Symptomy rozciągowe,
  • Rozległe bóle, pojawiające się w lokalizacji kręgosłupa, kichanie, kaszel, a także zmiany postawy,
  • Problemy z czuciem w okolicach krocza, przy pośladkach, a także w górnej części kończyn dolnych,
  • Zanik porażonych mięśni,
  • Problemy z odruchem skokowym, przy odruchu kolanowym.

Pojawia się także wiele dodatkowych czynników, powodujących pogorszenie się stanu końcowego odcinka rdzenia kręgowego. Do zespołu ogona końskiego może dojść także ze względu na występujące urazy, ukłucia czy wypadek. Poza tym, widoczne może być także zwężenie kręgosłupa lędźwiowego, wywoływanego przez stany zapalne kości czy stawów oraz poważne wady genetyczne, okryte zaraz po oszczenieniu psiaka.

Zespół ogona końskiego to przede wszystkim choroba, dotykająca starzejące się większe lub średnie rasy piesków. Znana jest ona przede wszystkim ze względu na owczarki niemieckie, u których pojawia się ona nagminnie i powoduje, że psy takie nie mogą normalnie poruszać się na starość.

Socialmedia

Warte uwagi

Choroby stawów skokowych

Choroby stawów to jedne z najbardziej dotkliwych schorzeń naszych czworonogów. Spośród wszystkich zwierząt, które trafiają do gabinetów weterynaryjnych, aż 20% stanowią psy i koty z...