Zapalenie stawu biodrowego należy do najpoważniejszych chorób stawów u psów. To stosunkowo częste i bardzo poważne schorzenie utrudniające zwierzęciu codzienną aktywność. Powoduje dużą bolesność w obrębie chorego stawu, a także ogromne trudności z poruszaniem. Właściciele czworonogów często nie mają pojęcia co robić gdy zwierzę zachoruje. Dlatego postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu wszystkie najważniejsze wiadomości na temat zapalenia stawu biodrowego u psów. 

Z czego składa się staw?
Aby zrozumieć istotę zapalenia stawu biodrowego należy na początku dokładniej poznać jego anatomię. Staw biodrowy obejmuje głowę kości udowej oraz panewkę miedniczną. Panewka miedniczna posiada specjalną część zwaną obrąbkiem panewkowym. Staw biodrowy jest stawem kulistym. Połączenie głosy kości udowej i panewki miednicznej jest ruchome, a za stabilność układu odpowiadają dodatkowe elementy, takie jak więzadło kości udowej, mięśnie miednicy oraz więzadło przezpanewkowe. Całość stawu otoczona jest torebką stawową.

Czym jest zapalenie stawu biodrowego?
Zapalenie stawu biodrowego, nazywane także dysplazją stawu, jest jednym z najczęściej pojawiających się schorzeń ortopedycznych u psów. W prawidłowo funkcjonującym stawie biodrowym wszystkie części ściśle do siebie pasują, a wykonywane przez nie ruchy są płynne. Za płynność ruchu w obrębie stawu odpowiada wypełniająca jego wnętrze maź stawowa. W sytuacji, gdy następują nieprawidłowości budowy poszczególnych elementów, dochodzi do zaburzenia czynności stawu, a tym samym do rozwinięcia się stanu nazywanego dysplazją. W przypadku zapalenia stawu biodrowego następuje niedokładne dopasowanie głowy kości udowej do panewki. Nieprawidłowa budowa kości udowej lub panewki miednicznej powoduje powstanie stanów zapalnych. Z biegiem czasu intensywność stanów zapalnych wzrasta, a w obrębie chorego stawu zaczynają pojawiać się zmiany zwyrodnieniowe. Dysplazja najczęściej obejmuje stawy po obydwu stronach. Choroba jest diagnozowana na podstawie przeprowadzenia badania fizykalnego oraz wykonania diagnostyki obrazowej (badania RTG).

Przyczyny powstawania zapalenia stawu biodrowego u psów
Najczęściej wymienianym powodem pojawienia się dysplazji jest uwarunkowanie genetyczne. Z tego powodu schorzenie najczęściej dotyka przedstawicieli konkretnych ras. Nieprawidłowe ukształtowanie stawu biodrowego jest dziedziczne: rodzice przekazują je swojemu potomstwu, a potomstwo przekazuje je dalej. Jednak genetyka nie jest jedyną przyczyną występowania dysplazji u psów. Gdyby tak było, wystarczyłoby nie dopuszczać do rozrodu osobników chorych, a schorzenie stopniowo przestałoby istnieć. Zespół przyczyn powodujących dysplazję jest jednak o wiele bardziej skomplikowany. Wśród czynników mogących mieć wpływ na rozwój zapalenia stawu biodrowego u psów wymienia się także czynniki środowiskowe, między innymi nieodpowiednią dietę, przekarmianie (a w konsekwencji otyłość), szybki wzrost w okresie szczenięcym, zbyt duża intensywność aktywności fizycznej oraz przyjmowanie zbyt dużej ilości wapnia i witaminy D3. 

Uwarunkowanie genetyczne
Zachorowalność na zapalenie stawu biodrowego jest większa u niektórych ras. Należą tu przede wszystkim największe psy, należące do ras dużych i olbrzymich. Niekiedy schorzenie jest diagnozowane również u mniejszych psów. Wśród ras najczęściej dotkniętych przypadkami dysplazji znajdują się między innymi: owczarki kaukaskie, labradory, owczarki niemieckie, rottweilery, mastify, dogi niemieckie, golden retrievery, nowofunlandy, owczarki środkowoazjatyckie i berneńskie psy pasterskie.

Dwie grupy rozpoznań
Rozpoznań zapalenia stawu biodrowego u psów dokonuje się u dwóch grup zwierząt. Pierwszą z nich stanowią szczenięta i młode psy między trzecim a dwunastym miesiącem życia. Natomiast do drugiej grupy należą psy starsze, u których diagnozuje się przewlekłą postać choroby.

Objawy dysplazji u psów młodych
U kilkumiesięcznych szczeniąt choroba objawia się w sposób nagły. Schorzenie początkowo atakuje zazwyczaj jedną stronę bioder. Najbardziej charakterystycznym objawem jest w tym przypadku nagłe zahamowanie naturalnej aktywności szczenięcia. Zwierzak staje się ospały, mało się rusza, niechętnie wstaje i podejmuje zabawę. Zwierzę zaczyna odczuwać ostry ból podczas poruszania kończyną po stronie chorego stawu. 

Objawy dysplazji u starszych psów
Zapalenie stawu biodrowego u starszych zwierząt ma postać przewlekłą. Dysplazja powstaje w tym przypadku najczęściej jako efekt zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu. Poruszanie się jest dla psa dotkniętego przewlekłym zapaleniem stawu biodrowego wyjątkowo trudne, ponieważ zwierzę zaczyna kuleć. Równie charakterystyczne jest pojawienie się bólu w obrębie kości miednicy, zwłaszcza po intensywniejszej aktywności fizycznej. W związku z tym, że zwierzę zaczyna odczuwać mocny dyskomfort w czasie poruszania, staje się osowiałe i niechętnie podejmuje aktywność. Jednocześnie wraz ze zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie stawu postępuje stopniowy zanik mięśni pośladków i ud. Aby skompensować coraz większe problemy z ruchomością tylnych łap pojawia się rozrost mięśni przednich kończyn.

Socialmedia

Warte uwagi

Cukrzyca u kotów

Pojawiająca się u zwierzaków cukrzyca zalicza się do niebezpiecznych schorzeń przewlekłych. Niestety, nie udaje się jej wyleczyć. Kiedy się okaże, że nasz kot na nią zachoruje, to jego...