Układ moczowy piesków jest bardzo łatwo podatny na choroby, wywoływane przez choroby wywoływane przez czynniki zewnętrzne, wirusy, bakterie lub grzyby. Poza tym, nie licząc problemów moczowodów, prostaty oraz cewki moczowej, pojawiają się także kłopoty z pęcherzem moczowym, jakiego nad zapaleniem postaramy się opisać w poniższym artykule.

To, w jaki sposób nasz pupil będzie odczuwał dane objawy, będzie w dużej mierze zależało od tego, w jakim stopniu będzie się nim opiekował sam właściciel. Jeśli więc dostrzeżemy, że nasz czworonóg załatwia swoje potrzeby zbyt często, powinniśmy zastanowić się, czy nie należałoby udać się do weterynarza. Niestety, w większej ilości przypadków oznacza to wystąpienie rozmaitych jednostek chorobowych. Problemem może być więc nie tylko zbyt duże ilości oddawanego moczu, ale także zbyt niewielkie jego ilości lub też niemożność załatwienia swoich spraw. Jeśli więc dostrzeżemy którykolwiek z powyższych objawów, powinniśmy szybko udać się na wizytę weterynaryjną. Jeśli bowiem piesek nie będzie regularnie oddawał moczu, to zbyt duża jego ilość będzie gromadziła się w pęcherzu moczowym. To natomiast może prowadzić do pęknięcia ścian pęcherza, ze względu na jego ogromny nacisk. Gdyby tak się stało, niezbędnym okazałby się zabieg chirurgiczny. Sytuacje takie, choć nie zdarzają się codziennie, to jednak zdarzają się, zwłaszcza u mniejszych piesków.

Chcąc przekonać się, czy piesek nie choruje na dowolne schorzenie układu moczowego, warto także upewniać się, jak wygląda sytuacja z kolorem moczu. Zmiana koloru oraz pojawienie się krwi w moczu mogłoby bowiem sprawić, że sytuacja jest znacznie poważniejsza nić się wydaje. Problem nie leży przecież w ciemnoczerwonym odcieniu takiego moczu, ale przede wszystkim w tym, że choroba mogła spowodować poważne zmiany wewnętrzne.

Co może więc zaliczać się do przyczyn zapalenia pęcherza u psów:

  • Bakterie, jak paciorkowce, bakterie z grupy EColi, Proteus, Enterobactre oraz gronkowce,
  • Pasożyty, które pojawiają się nieco rzadziej niż bakterie czy grzyby,
  • Grzyby, najczęściej do zapalenia pęcherza doprowadzają poprzez zbyt długotrwałe leczenie czworonoga antybiotykami.

Niektóre czynniki powodują, że dochodzi do czasowego, krótkotrwałego zapalenia dróg moczowych. Może więc dojść do tego ze względu na podeszły wiek lub negatywne skutki mechanicznych urazów, jak:

  • Kamienice pęcherza,
  • Rak pęcherza,
  • Schorzenia prostaty,
  • Problemy hormonalne (cukrzyca, choroby kory nadnerczy),
  • Zapalenia pęcherza jatrogenne,
  • Zapalenia pochwy czy macicy,
  • Choroby nerek.

Socialmedia

Warte uwagi

Niedoczynność tarczycy u psów

Pojawienie się niedoczynności tarczycy u piesków jest jednym z najczęściej występujących przypadków endokrynopatii, a więc schorzeń wiążących się z powstawaniem hormonów u naszych...

Nowotwór skóry u psa

Łupież u kota