Mastocytoma jest jednym z częściej występujących rodzajów nowotworów, pojawiających się na skórze psów. Pojawia się on wówczas, gdy komórki tuczne dzielą się w nieodpowiedni sposób. Komórki tuczne są komórkami, zlokalizowanymi w tkance łącznej naczyń i nerwów, w szczególności tych, jakie są położone blisko powierzchni zewnętrznej np. skóry, nosa, jamy ustnej. Przede wszystkim, funkcje takowe wpływają na ochronę przed pasożytami, poprawę stanu tkanek, a także pojawianie się nowych naczyń krwionośnych (angiogenezę).

Komórki tuczne pojawiają się także w reakcjach alergicznych. Komórki takie wytwarzane są w szpiku kostnym, a odszukać je można w przeróżnych tkankach naszego organizmu. To właśnie w środku tych komórek, pojawiają się ziarnistości obfite w substancje prozapalne prostahlandyny, interleukiny, histaminę (wpływającą za świąd skóry) czy heparynę. Wspomniane wcześniej ziarnistości zwiększają znacznie przepuszczalność naczyń krwionośnych. Działania te sprawiają, że są niezbyt trudne we wstępnym postawieniu diagnozy. Poza tym, jeśli pojawi się schorzenie mastocytomy, pojawia się objaw Darriera, polegającą na skłonności do zmian zabarwienia i wielkości, a nawet kształty takiego guza przy każdorazowym jego mechanicznym podrażnieniu. Wynika to z faktu, że ziarnistości są niejako wypuszczane z komórek tucznych, jakie składają się na takie zgrubienie.

Schorzenie to można podzielić na dwie odmiany, a więc skórną oraz układową. Postać pierwsza występuje o wiele częściej i związana jest z występowaniem zgrubień o rozmaitej wielkości i lokalizacji. Przede wszystkim jednak, połowa przypadków to guzki występujący w okolicach krocza czy suki, około czterdziestu procent to zgrubienia pojawiające się w okolicach piersiowych oraz miedniczych. Tylko w pozostałych dziesięciu procentach przypadków zachorowań, chodzi o zlokalizowanie grudek na głowie lub szyi. Na pierwszy rzut oka, przypominają one nieco krostkę czy guzek podskórny. Przede wszystkim są jednak znacznie złośliwsze i agresywniejsze, ponieważ zlokalizowane bliżej węzły chłonne wydają się być powiększone. Ważne jest, że można wpływać na zmniejszenie się rozmiaru guza poprzez jego manipulację np. gdy pies będzie się tam nadmiernie drapał, lizał. Zdarza się, że zmiany takie są znaczne. Za każdym razem jednak, gdy na własną rękę spróbujemy w jakikolwiek sposób wpływać na zmianę wielkości guza czy zaobserwujemy, że robi to nasz pupil, powinniśmy udać się na kontrolę weterynaryjną, ponieważ na zmiany takie lekarz powinien spoglądać regularnie.

Socialmedia

Warte uwagi

Kleszcze u psa

Kleszcze zaliczają się do grupy roztoczy, które mają wielkość nie większą niż kilka milimetrów. Trzeba także wspomnieć, że zalicza się je do grupy pajęczaków. Wyposażone są one w...

Panleukopenia u kotów

Toksoplazmoza