Pojawienie się niedoczynności tarczycy u piesków jest jednym z najczęściej występujących przypadków endokrynopatii, a więc schorzeń wiążących się z powstawaniem hormonów u naszych czworonożnych przyjaciół. Coraz częściej zdarza się, że symptomy tej choroby są na początku bagatelizowane przez właścicieli, ponieważ pupilki tłumaczy się ich podeszłym wiekiem. Argument, że „pies jest stary i po prostu tak ma” jest jednak dość śmieszny. Warto pamiętać, że niedoczynność tarczycy to bardzo sprytny przeciwnik, atakujący naszego psiaka powoli, przez co szybko tracimy czujność. Ze względu na fakt, że niedoczynność tarczycy występuje bardzo często objawia się w odmienny sposób u różnych psich pacjentów, pomija się ją jako główne źródło problemów.

Do ras szczególnie zagrożonych na wystąpienie chorób tarczycy zaliczają się: labradory, setery, jamniki, cocker spaniele, pudle, dobermany, owczarki niemieckie, beagle, polskie owczarki nizinne. Jeśli chodzi o wiek psów zagrożonych niedoczynnością tarczycy, to wiek od piątego do dziesiątego roku życia.

Takowe symptomy choroby mogą więc zmieniać nie tylko zachowanie psa, ale także jego wygląd: skóry, okrywy włosowej, pracę serca, a nawet sposób poruszania piesków. Przede wszystkim, w trakcie choroby symptomy rozwijają się powoli, dlatego może wydawać się, że jest to po prostu ogromny zespół objawów, zupełnie nie powiązanych ze sobą. Nie da się jednak ukryć, że rzadko kiedy tak wiele objawów nie ma ze sobą żadnego powiązania.

Jednym z najczęstszych objawów jest przede wszystkim zbyt duża ilość zbędnych kilogramów, niechęć do wysiłku fizycznego, nawet na spacerach, a także poszukiwanie możliwie najcieplejszych miejsc do wypoczynku. Objawy takie są więc błędnie usprawiedliwiane ilością psich lat czy chorobami stawów. Poza tym, na niedoczynność tarczycy cierpią przede wszystkim większe i średnie rasy psów, które najczęściej cierpią także na choroby stawów i niejednokrotnie cierpią na przewlekłe leczenie.

Symptomy występujące na skórze, które obecne są przy leczeniu niedoczynności tarczycy, przede wszystkim myli się z innymi schorzeniami. Nie da się bowiem ukryć, że wśród podejrzanych objawów pojawia się symetryczne łysienie skóry boków, psiego ogona czy nosa. Może się jednak także okazać, że sierść będzie znacznie rzadsza, pojawi się nadmierny łojotok i łupież. Co się zaś tyczy objawów wzroku, to nie można zapomnieć o lipidozie rogówki, zapaleniu spojówek czy opadaniu powiek. Jak więc widać, niedoczynność tarczycy może powodować wiele problemów ze zdrowiem. Nie warto ich bagatelizować. 

Socialmedia

Warte uwagi

Chemioterapia u psów i nie tylko

Chemioterapia to sposób leczenia nowotworów zarówno u ludzi, jak i u innych stworzeń. Nic więc dziwnego, że z powodzeniem leczy się więc w ten sposób psy i koty przez weterynarzy. Przede...