Kleszcze zaliczają się do grupy roztoczy, które mają wielkość nie większą niż kilka milimetrów. Trzeba także wspomnieć, że zalicza się je do grupy pajęczaków. Wyposażone są one w specjalny organ, mianowany także „narządem Hallera”, umożliwiającym reagowanie na zmiany zapachów, ciepła czy wilgotności powietrza. Warto więc dostrzec, że pomimo niewielkich rozmiarów, kleszcze są doskonale przygotowanymi do żeru, groźnymi pasożytami. Te drobne rozmiary mogą okazać się dla potencjalnej ofiary zgubne, ponieważ nie spodziewa się ona żadnego ataku.

Kleszcze przede wszystkich pojawiają się na łąkach, lasach, a więc terenach na których występuje dużo zieleni. Działanie kleszczy jest bardzo podstępne, ponieważ wspinają się one na wyższe źdźbła traw, by następnie przyczepić się do dolnej części liścia. W takiej pozycji, oczekują na niespodziewającą się ataku ofiarę, a więc człowieka, psa czy kota. Warto jednak zwrócić uwagę, że skutki chorób przenoszonych przez te paskudne pajęczaki mogą być wręcz tragiczne, zarówno dla człowieka i dla naszych pupili. O ile my dostrzeżemy, że mamy jakiegoś pasożyta na skórze, to zwierzęta wcale nie muszą się zorientować. Właśnie z tego powodu, tak istotne jest zadbanie, by nie pojawił się jakikolwiek cień szansy, że nasz pupil zostanie zaatakowany przez kleszcze. Tym bardziej, że jest to możliwe, o ile będziemy stosowali się ściśle do zaleceń weterynarza. Obecnie, na polskim rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów farmakologicznych i chemicznych, dzięki którym nasz pupil może zostać zdrowy.

Samice kleszczy po wyssaniu dużej ilości krwi mogą stać się tak duże, że osiągnąć wielkość jednego centymetra. Zdarza się, że atakują one zarówno ludzi, jak i zwierzęta po to, by na nich żerować. Krew ssaków pozwoli przemienić się im w następną formę rozwojową.

Kleszcze, ssąc krew, wpuszczają więc do organizmu toksyny oraz substancje, jakie mają wpływać na nie krzepnięcie krwi. Nie da się jednak ukryć, że mechanizm jest bezbolesny, dlatego trudno jest go dostrzec – jeśli więc kleszcz wkręci się pieskowi w trakcie spaceru, ten nawet tego nie zauważy. Kleszcze są odpowiedzialne za przenoszenie takich chorób, jak babeszjoza, borelioza, zapalenie mózgu czy opon mózgowych. Najczęstszą, a równocześnie najgroźniejszą dla zwierząt i ludzi jest jednakże borelioza.

W naszym kraju pojawia się aż dwadzieścia jeden gatunków kleszczy, jednak tylko kilka gatunków powoduje choroby. Po czym więc poznać boreliozę u psa? – Apatia, obrzęk stawów, wysoka temperatura czy powiększenie węzłów chłonnych…

Socialmedia

Warte uwagi

Panleukopenia u kotów

Panleukopenia, nazywana także kocim tyfusem, powstaje przez parwowirus kotów, a więc FPV. Najbardziej zagrożoną grupą na to schorzenie są małe kociaki, między szóstym tygodniem, a czwartym...