Każdy pragnie, by jego czworonożny pupil był zdrowy i towarzyszył jako przyjaciel życia, możliwie długo. Psy nie są jednak istotami, które ominą jakiekolwiek schorzenia. Nierzadko zmagają się z alergiami – zupełnie jak ludzie. Czynników alergennych jest sporo, a i objawy bywają mylone, samą zaś diagnostykę czyniąc złożoną i trudną. Jak sobie poradzić z żywieniem psa alergika na etapie diagnostyki, ale i w momencie już określonej alergii?

Wczesne rozpoznanie, to większe szanse na wyleczenie

Tak jak u człowieka, tak i u psa, gdy w organizmie zaczyna dziać się coś złego, zmiany bardzo często pojawiają się na skórze. Swędząca, zaczerwieniona skóra, która przez psiego pupila jest ciągle rozdrapywana, może doprowadzić do poważnego problemu, nie wspominając o dyskomforcie psa na co dzień. Alergie mogą dawać objawy nie tylko skórne, ale i po stronie układu pokarmowego. Z kolei czynnikami alergennymi w wielu przypadkach są różne składniki, które pojawiają się w diecie psa.

Rolą właściciela jest obserwacja zachowania swojego psa oraz tego, czy występują jakiekolwiek objawy po spożyciu danej karmy. Gdy kał ma inną barwę, bardzo nieprzyjemny zapach, pojawia się biegunka, wymioty, pies wydaje się być osłabiony lub wręcz niechętnie grzebie nosem w misce z karmą, którą dotąd się zajadał, najpewniej przyczyną jest właśnie alergia pokarmowa.

Diagnostyka jest o tyle ważna, że im wcześniej zostanie znaleziony czynnik alergenny i następnie wykluczony z diety psa, tym szybciej nasz pupil powróci do pełni sprawności i przestanie zmagać się z uciążliwymi objawami. Po wykonanej diagnostyce i określeniu, które składniki uczulają, wybiera się takie karmy dla psiaka, w których tego składnika nie ma. Na rynku znaleźć można również specjalnie opracowane karmy hipoalergiczne. Ofertę taką posiada np. sklep zoologiczny online SklepZoologic.pl. Podczas podawania danej karmy w okresie występowania objawów, nie można psiaka dokarmiać innymi karmami bądź smakołykami, ponieważ najpewniej znajdą się w nich alergeny, a walka z eliminacją objawów pójdzie na marne.

Uczulenie na dotychczas stosowaną karmę

Nasi pupile mogą przez długi czas smakować w danym rodzaju karmu, po czym nagle zaczynają się objawy sugerujące, że w organizmie znalazł się czynnik alergenny. Składnik pokarmu zaczyna być traktowany jak substancja szkodliwa i pojawia się alergia. Przyczyną takich stanów są nierzadko infekcje wirusowe i bakteryjne występujące po stronie układu pokarmowego. Spadek odporności i zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego owocują tym, że do krwiobiegu bardzo łatwo dostają się antygeny. Pies zaczyna mieć zatem alergię na pokarm, który dotąd dobrze tolerował.

Dieta eliminacyjna

Ze względu na początkową trudność określenia, czy na pewno mamy do czynienia z alergią, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie diety eliminacyjnej u psa. Wyklucza się konkretny produkt z jadłospisu psiaka i obserwuje, czy występują objawy, ewentualnie jakiego rodzaju. Jeśli po wyeliminowaniu składnika, który np. znalazł się na liście najczęściej uczulających, pies przestaje mieć uciążliwe objawy, problem mamy rozwiązany. Inny sposób to oparcie diety pupila tylko na jednym składniku. Może to być jeden rodzaj mięsa wprowadzony na jakiś czas. Przy braku objawów, wprowadza się kolejny. W ten sposób można wykryć, który składnik pokarmu jest problematyczny i wymaga wykluczenia na stałe z jadłospisu psiaka.

Warto zadbać o ten aspekt, cierpliwie obserwować, radzić się weterynarza, ale i kierować zdrowym rozsądkiem. W końcu chcemy, by nasi czworonożni przyjaciele byli w pełni sił i zdrowi!

Socialmedia

Warte uwagi

Choroby stawów skokowych

Choroby stawów to jedne z najbardziej dotkliwych schorzeń naszych czworonogów. Spośród wszystkich zwierząt, które trafiają do gabinetów weterynaryjnych, aż 20% stanowią psy i koty z...