Choroby stawów to jedne z najbardziej dotkliwych schorzeń naszych czworonogów. Spośród wszystkich zwierząt, które trafiają do gabinetów weterynaryjnych, aż 20% stanowią psy i koty z chorobami stawów. Tego typu schorzenia mogą dotykać wszystkich stawów, a jedną z najczęściej diagnozowanych chorób są schorzenia stawów skokowych. Czym charakteryzują się choroby stawów skokowych u psów? Jak rozpoznać, że zwierzę może mieć tego rodzaju problemy? I przede wszystkim co zrobić w sytuacji, gdy nasz czworonożny przyjaciel zachoruje? Odpowiadamy na najczęściej padające pytania odnośnie chorób stawów skokowych u psów. Zapraszamy do lektury.

Jakie są przyczyny zachorowania na choroby stawów skokowych?
Wśród przyczyn zachorowalności psów na schorzenia w obrębie stawów skokowych w pierwszej kolejności wymienia się czynniki genetyczne. Niektóre rasy psów bardziej niż inne narażone są na pojawienie się u nich choroby. Przykładem mogą być nowofunlandy, u których bardzo często diagnozowane są choroby stawów wynikające z krzyżowania się więzadeł. Dysplazja stawu łokciowego dotyka głównie dużych psów górskich, na przykład owczarków podhalańskich. Natomiast rasą, która najbardziej spośród wszystkich innych narażona jest na schorzenia w obrębie stawu skokowego, są rottweilery.
Przyczyną choroby stawu skokowego mogą być także czynniki rozwojowe i środowiskowe. Schorzenia stawów skokowych występują na przykład w wyniku urazów czy zbytniego obciążenia ciała ze względu na otyłość. Choroby stawu skokowego mogą powstać w wyniki nieprawidłowej aktywności fizycznej (na przykład wysokich skoków w okresie szczenięcym).

Jakie są objawy choroby stawów skokowych?
Schorzenia stawów skokowych mogą dawać różne objawy. Jednak wszystkie z nich wynikają z bólu powstającego podczas nacisku na chore miejsce. Pies, u którego występuje choroba stawów skokowych, będzie przede wszystkim odczuwał silny ból w trakcie stawania i chodzenia. Jednym z pierwszych widocznych objawów jest spowolnienie ruchów. Jest to widoczne między innymi podczas spacerów. Można zauważyć także próby odciążania bolącej łapy. Pies, u którego rozwija się choroba stawów skokowych, może zacząć kuleć. Dużym problemem może okazać się chodzenie po schodach i pokonywanie przeszkód – z powodu nasilającego się bólu pies nie jest w stanie oprzeć się na bolącej kończynie. Psy z chorobami stawów skokowych mogą mieć problemy ze wstawaniem, w związku z czym niechętnie będą podejmowały aktywność fizyczną. Podczas spacerów będą chciały często przysiadywać i niechętnie będą szły dalej. Zwierzę większość czasu będzie spędzało w pozycji leżącej, będzie ciche i osowiałe. W związku z długotrwałym pozostawaniem w jednej pozycji może pojawić się drętwienie łap. 

Jak diagnozuje się choroby stawów skokowych u psów?
Rozpoznania choroby stawu skokowego może dokonać wyłącznie lekarz weterynarii. W trakcie diagnozy lekarz bada wszystkie stawy, zwracając szczególną uwagę na miejsca, w których zwierzę odczuwa ból. Weterynarz zleca także badania obrazowe, przede wszystkim wykonanie badań USG i RTG. Do diagnozy schorzeń stawów skokowych można zastosować tez stosunkowo nową metodę zwaną artroskopią. To bardzo skuteczna i mało inwazyjna metoda, na podstawie której doświadczony lekarz może postawić ostateczną diagnozę. W trakcie badania do chorego stawu wprowadzany jest specjalny przewód zakończony kamerą i światłowodem. Zaawansowany układ optyczny umożliwia obserwację wnętrza stawu skokowego na monitorze. 

Jak leczy się choroby stawu skokowego?
Leczenie schorzeń stawu skokowego jest bardzo długotrwałym procesem. Wśród metod leczenia znajduje się leczenie chirurgiczne oraz terapia nieoperacyjna.
W pierwszej kolejności podejmowane są metody nieoperacyjne. W trakcie trwania leczenia właściciel musi uważnie kontrolować wagę swojego podopiecznego. Jeśli to konieczne, należy zastosować odchudzanie – takie działania podejmuje się w przypadku psów z nadwagą, u których stawy skokowe są bardziej obciążone ze względu na masę ciała. Należy też ściśle stosować się do zaleceń żywieniowych, jakie zostaną określone przez weterynarza. W trakcie trwania leczenia należy zadbać także o kondycję mięśni naszego podopiecznego. Kolejnym etapem jest włączenie leków pod ścisłą kontrolą weterynarza.
W skrajnych przypadkach stosuje się także leczenie chirurgiczne. W trakcie zabiegów można zastosować metodę artroskopową (stosuje się ją do wyczyszczenia stawu) lub całkowitą wymianę chorego stawu.

Jak mogę pomóc psu chorującemu na schorzenia stawów skokowych?
W trakcie terapii chorób stawów skokowych oprócz przestrzegania diety zaleconej przez weterynarza można włączyć także suplementację wielonasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-3 i omega-6. Jeśli będą stosowane regularnie, będą miały pozytywny wpływ na regenerację uszkodzonego stawu. Ta metoda sprawdza się zwłaszcza w pomocniczej terapii stanów zapalnych stawów skokowych. Możemy podawać je na dwa sposoby. Pierwszym jest włączenie do diety preparatów weterynaryjnych, które kupimy w lecznicach dla zwierząt. Innym sposobem jest suplementacja na sposób domowy, czyli podawanie zwierzęciu oleju z pestek winogron.

Socialmedia

Warte uwagi

Karmy Bento Kronen - dlaczego warto?

Czy martwisz się o zdrowie swojego pupila? Chcesz, aby jego dieta była dobrze zrównoważona? Najważniejsze jest dla Ciebie jego dobre samopoczucie i funkcjonowanie w środowisku? Każdy...