Chemioterapia to sposób leczenia nowotworów zarówno u ludzi, jak i u innych stworzeń. Nic więc dziwnego, że z powodzeniem leczy się więc w ten sposób psy i koty przez weterynarzy. Przede wszystkim, leczenie to polega na stosowaniu środków farmakologicznych, stosowanych w leczeniu różnych typów raka, mają one działanie cytostatyczne. Poza tym, często dopełnieniem takiej terapii jest zabieg chirurgiczny, a nawet radioterapia. Leczenie nowotworów może być znacznie trudniejsze, niż nam się wydaje, jeśli nie będzie prowadzone przez wykwalifikowanego lekarza.

Gdyby weterynarz decydował się na usunięcie guza poprzez operację chirurgiczne, to wynika to ze zmian nowotworowych, rzeczywiście potwierdzonych. Nie da się bowiem nie dostrzec, że w niektórych przypadkach, operacyjne usunięcie guza może nie być możliwe, ze względu na jego lokalizację czy wielkość. Tego przykładem może być chłoniak, chociażby zlokalizowany na takich poważnych narządach, jak serce, płuca czy mózg.

Radioterapia weterynaryjna jest jedną z metod niezwykle skutecznych, w leczeniu nowotworów u zwierząt, jednakże nie da się ukryć, że nie jest ona dostępna w naszym kraju. Właściciele, którzy chcieliby więc leczyć takiego zwierzaka w podobny sposób, powinni więc zastanowić się nad znalezieniem ośrodka za granicą, chociażby w Wiedniu. Warto sobie jednak zdawać sprawę, że każda sesja radioterapii nakłada potrzebę podawania zwierzakowi silnych środków przeciwbólowych, przez co przez niektórych ta metoda uznawana jest za kontrowersyjną i niebezpieczną dla zdrowia i życia zwierzaka.

Decyzja o leczeniu za pomocą środków farmakologicznych, cytostatycznych jest bardzo częsta. Weterynarze zalecają wówczas lekarstwa o niezwykle silnym działaniu, skłonnym do skuteczności i powinowactwa do komórek niezwykle szybko dzielących się. W podobny sposób funkcjonują bowiem także komórki nowotworowe.

Stosowanie chemioterapii ma więc jednak na celu zatrzymanie działania choroby poprzez zmniejszenie zagrożenia występowania przerzutów, które zazwyczaj powodują, że nie daje się wyleczyć niektórych odmian nowotworów. Nie da się jednak ukryć, że chemioterapia ma również bardzo wiele skutków ubocznych i choć w leczeniu nowotworu pomoże, to sprawi, że nasz zwierzak będzie czuł się bardzo źle. Może się więc okazać, że choć guz nie będzie się powiększać, to kot czy psiak będzie jadł mniej karmy, będzie apatyczny i nie będzie miał ochoty do zabawy, jak zazwyczaj. Z drugiej jednak strony, rezygnacja z takowego leczenia może się wiązać ze znacznie poważniejszymi konsekwencjami.

Socialmedia

Warte uwagi

Panleukopenia u kotów

Panleukopenia, nazywana także kocim tyfusem, powstaje przez parwowirus kotów, a więc FPV. Najbardziej zagrożoną grupą na to schorzenie są małe kociaki, między szóstym tygodniem, a czwartym...