Białaczka to schorzenie, które wywoływane jest przez wirusa białaczki kociej, inaczej nazywanego FeLV. Rozpowszechnia się on u kotów poprzez układ pokarmowy, głównie przez wydzieliny, jak ślina, a także wydaliny, jak mocz i kał. Nie wykluczona jest także droga kropelkowa, a więc wydzieliny z nosa czy łez. Przede wszystkim, zapadają na nią zwierzęta, żyjące w rozleglejszych stadach (picie z wspólnych miseczek oraz jedzenie, wzajemna pielęgnacja, a także załatwianie się do jednej kuwety).

Niejednokrotnie zdarzają się także zachorowania drogą śródmaciczną, zwłaszcza wśród kotek karmiących mlekiem młode, a także w trakcie samego krycia, jednak takie drogi zakażenie zdarzają się o wiele rzadziej. Warto wiedzieć, że wirus białaczki u kotów związany jest w pewnym sensie z komórkami szpiku, co oznacza że może być rozsiewany w kocim organizmie poprzez płytki krwi, a także krwinki białe.

Do objawów tej choroby zalicza się:

Właściciele kotów pojawiają się w gabinetach weterynaryjnych z racji następujących symptomów, jakie występują z racji tego schorzenia:

  • Przemęczenie, melancholia, a więc koty przestają dbać o swoje futro,
  • Rezygnacja z przyjmowania pokarmów lub zmniejszenie ich spożycia,
  • Znacznie zmniejszająca się masa ciała,
  • Większa podatność na choroby

Pojawiają się także następujące objawy, wśród kocich narządów:

  • W układzie pokarmowym oraz wątrobie: może występować zapalenie jamy ustnej przez zakażenie oportunistyczne, jak chociażby kalciwiroza. Często zdarza się także biegunka oraz wymioty; ponadto błony śluzowe mogą przybierać żółty kolor ze względu na pojawienie się żółtaczki (przede wszystkim jest to żółtaczka hemolityczna ze względu na rozpad czerwonych krwinek, wynikający z zarażenia się wirusem),
  • Drogi oddechowe: zdarzają się wtórne infekcje nieżytowe nosa, a nawet zapalenie płuc. Poza tym, w parze z powiększającymi się węzłami chłonnymi, mogą pojawić się problemy z oddychaniem. Podobne kłopoty mogą wystąpić również, gdy wysięk będzie gromadził się w jamie opłucnowej.
  • Układ moczowy: alarmującym objawem jest przede wszystkim znaczne pragnienie a przy tym i częste oddawanie moczu przez zwierzę. Może ono nie zdążać do kuwety, zwłaszcza nocą. To natomiast może owocować kłębuszkowym zapaleniem nerek, a także chłoniak nerek, jakie później będą prowadziły do ich niewydolności.

Nie da się ukryć, że mogą również pojawić się niebezpieczne objawy układu rozrodczego, nerwowego, a także całego układu wzrokowego. Gdy więc zauważymy coś niepokojącego, od razu powinniśmy zgłosić się do weterynarza ze zwierzęciem.

Socialmedia

Warte uwagi

Karmy Bento Kronen dla kociąt

Karmy Bento Kronen Premium charakteryzuje łatwostrawność oraz wysoka jakość. Możemy z łatwością dostosować je do wieku i aktywności naszego pupila. Skład jest bardzo bogaty i dokładnie...

Koci katar